نشست جینوا در باره افغانستان با سخنرانی حنیف اتمر آغاز شد

نشست جینوا در باره افغانستان با سخنرانی حنیف اتمر آغاز شد

امروز دوشنبه (3 قوس) نشست جینوا درباره افغانستان با حضور نماینده ۷۰ کشور جهان و ۳۰ نماینده سازمان بین الملل در شهر جینوا با سخنرانی محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان رسما آغاز شد. نشست تعهد حمایت مالی جامعه جهانی برای افغانستان هر چهار سال یک بار  برگزار می شود.

ریاست کنفرانس جینوا را "پیکا اویستو" وزیر امور خارجه فنلاند، "محمد حنیف اتمر" وزیر خارجه افغانستان و "دبوره لیونز" نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان برعهده دارند.

پیش ازین محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه در مجلس نمایندگان گفته بود که ممکن است تا دوماه آینده تمام کمک‌های نظامی و غیر نظامی جهانی به افغانستان به اتمام برسد. با این حال افغانستان برای تامین بودجه نظامی و غیر نظامی خود به کمک جهانی وابسته است.

این کنفرانس باحضور حنیف اتمر وزیر خارجه و عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه به میزبانی دولت افغانستان، فنلان و سازمان ملل متحد در شهر جینوا برگزار شد. احتمالا کنفرانس جینوا به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است بیشتر به صورت آنلاین برگزار شود. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این کنفرانس به صورت مجازی سخنرانی خواهد کرد.

گروه طالبان با نشر اعلامیه ی از برگزاری این کنفرانس استقبال نموده و از جامعه جهانی خواسته که با "هماهنگی این گروه "کمک‌های‌شان را توزیع کنند."

کنفرانس‌های تعهدات مالی برای بازسازی افغانستان هر چهار سال برگزار می‌شود. کنفرانس‌های قبلی تعهدات مالی در سال ۲۰۱۶ در بروکسل و در سال ۲۰۱۲ در توکیو برگزار شده بود.

پیکا اویستو، وزیر امور خارجه فنلاند این نشست را فرصت مهم برای افغانستان و جامعه جهانی خوانده که برای توسعه پایدار و رشد و شکوفایی افغانستان متعهد شوند. او افزود که افغانستان در یک لحظه تاریخی قرار دارد و مشارکتش با جامعه جهانی مهم و حیاتی است.

از سوی هم صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در این باره گفت:" کنفرانس افغانستان 2020 در مورد تحقق دیدگاه‌های ما در جینوا برگزار می‌شود که نزدیک به 100 کشور و سازمان‌های جهانی که متحدین اصلی ما است در این کنفرانس به گونه حضوری و انلاین حضور دارند".

آقای صدیقی گفت:" دولت جمهوری اسلامی افغانستان دورنما و آرزوهای مردم افغانستان را در سند چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان به هدف افغانستان با ثبات، مترقی و خودکفا به کنفرانس جینوا، شریک می‌سازد".

وی بیان داشت:" حکومت جمهوری اسلامی افغانستان اهداف خود را برای چهارسال آینده درزمینه صلح پایدار و مصئونیت غذایی، مبارزه با فقر، خود کفایی نهاد‌های دولتی، سرمایه گذاری روی منابع عایداتی و مبارزه با ویروس کرونا را با جامعه جهانی بیان می‌کند".

سخنگوی رئیس جمهور گفت:" حکومت افغانستان پالیسی‌ها و برنامه‌ها و اولویت‌های خویش در زمینه‌های اصلاحات، حکومت‌داری خوب مبارزه با فساد به هدف تحقق تعهدات دوجانبه با جامعه جهانی شریک می‌کند".

آقای صدیقی گفت:" حکومت افغانستان خود را متعهد به حفظ، تقویت و توسعه دست‌آورد‌های 19 سال پسین در زمینه‌های حاکمیت قانون، نظام مردم سالاری، عدالت اجتماعی، آزادی‌های شهروندی، حقوق زنان، جامعه مدنی، حقوق بشر و اقلیت‌های مذهبی می‌داند و درسند چهارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان مسیر خود کفایی افغانستان را به خوبی تشریح کرده است".

قرار است در نشست امروز در کنهار تعهد مالی جهانی اعلامیه مشترک در باره تنظیم این کمک ها نیز به امضا برسد.