۲۰۲۰ همچنان سال مرکبار برای خبرنگان در افغانستان

۲۰۲۰ همچنان سال مرکبار برای خبرنگان در افغانستان
همزمان با ختم سال ۲۰۲۰، مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارش سالانه خود در خصوص خشونت علیه خبرنگاران اعلام کرده است که  در نتیجه جنگ داخلی و خشونت ها در افغانستان در سال گذشته هشت اصحاب رسانه جان باختن و ۱۹ خبرنگار دیگر زخم برداشته‌اند.
مرکز خبرنگاران افغانستان به ریاست « احمد قریشی»  گفته است که سال گذشته (۲۰۲۰)، ۱۱۲ پرونده را در ارتباط با موضوعاتی از جمله کشته و مجروح شدن، اعمال خشونت فزیکی، توهین و تحقیر، فشار و ارعاب یا حمله و اعمال خرابکارانه علیه خبرنگان و کارمندان رسانه یی در کشور ثبت تاکنون موفق شده  ۱۱۲ پرونده را در ارتباط با موضوعاتی از جمله کشته و مجروح شدن، اعمال خشونت فیزیکی، توهین و تحقیر، تهدید، فشار و ارعاب و یا حمله و اعمال خراب‌کارانه علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در این کشور ثبت کند.
به نقل از این نهاد، صفرمحمد اتل، مجری ایستگاه رادیوی سمون در لشکرگاه، احمدخان نوید، مجری رادیو صدای غور در فیروزکوه، میر واحدشاه امیری، گزارشگر و شفیق ذبیح تصویربردار تلویزیون خورشید در کابل، الیاس داعی، گزارشگر رادیو آزادی در لشکرگاه، ملاله میوند، مجری تلویزیون انعکاس و طاهرخان، راننده این رسانه در جلال‌آباد و رحمت‌الله نیکزاد تصویربردار آزاد (همکار با تلویزیون الجزیره و خبرگزاری اسوشیتدپرس) در غزنی طی یک سال گذشته میلادی در افغانستان کشته شدند.
در همین حال روز گذشته نیز بسم الله عادل ایماق مدیر مسوول رادیو صدای غور ترور شد.
در این گزارش تاکید شده است که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در رویدادهای مختلف در این کشور زخمی شده‌اند.
براساس این گزارش، تاکنون همچنین ۴۵ مورد تهدید، ۱۱ مورد خشونت فزیکی، ۶ مورد بازداشت، ۶ مورد ربوده شدن و ۴ مورد اقدام مسلحانه علیه خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها ثبت شده است.
مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که عناصر داعش به کشتن ۲ مجری، یک کارمند فنی و یک کارمند خدماتی؛ طالبان به کشتن یک گزارشگر و یک تصویربردار و افراد ناشناس در کشتن دو مجری مظنون و یا متهم هستند.
گزارشگران بدون مرز نیز چند روز پیش در گزارشی افغانستان را سومین کشور مرگبار برای خبرنگاران معرفی کرده و گفته بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی شش خبرنگار در این کشور کشته شده اند.
ابن نهاد در باره مرگ فردین امینی نیز نوشته است که تحقیقات ابتدایی پلیس در مورد قتل مجری تلویزیون آریانانیوز، گواه بر قتل نیست و به همین دلیل نام‌های آن‌ها را در فهرست قربانیان جامعه رسانه‌ای درج نکرده است.
این در حالیست که رسانه ها در کشور دولت را به بی توجهی و سهل انگاری متهم می کنند.  یما سیاوش مجری پیشین طلوع‌نیوز نیز بر اثر یک انفجار در کابل کشته شد، حکومت تاکنون نتوانسته سر نخی از این رویداد با رسانه ها شریک نماید.