دولت چین؛ ۲۷ مقام سیاسی امریکا را بشمول پمپئو تحریم کرد

دولت چین؛ ۲۷ مقام سیاسی امریکا را بشمول پمپئو تحریم کرد

همزمان با تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا، وزارت امور خارجه چین روز گذشته  (چهارشنبه، ۲۰ جنوری)  با نشر بیانیه‌‌ای اعلام کرد که تصمیم به تحریم 28 شخصیت و مقام سیاسی دولت پیشین آمریکا گرفته است.

در اعلامیه آمده است که این 28 تن «حاکمیت چین» راشدیدا نقض کرده‌اند.

بر پایه تصمیم تازه دولت پکن، افراد تحریم شده و اعضای خانواده آنها از ورود به سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ و ماکائو منع شده و نهادهای مرتبط با آنها نمی‌توانند با چین تجارت کنند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی در دوران ترامپ و معاون پیشین او مت پوتینگر، پیتر ناوارو، مشاور تجاری ترامپ و نیز کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل تا این زمان در سیاهه افراد مورد تحریم چین قرار دارند.

مقامات ذکر شده در ترسیم موضع دولت ترامپ در قبال چین شامل تحریم‌های مختلف و نیز در صدور بیانیه روز آخر مبنی بر نسل‌کشی دولت پکن در ولایت سین کیانگ نقش مهمی داشته‌اند.

قابل دکر است که نام استیو بانن، مشاور سابق ترامپ و جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید نیز در این فهرست دیده می‌شود.

مقامات چینی می‌گویند که این افراد «مجموعه‌ای از اقدامات دیوانه‌وار را برنامه‌ریزی، ترویج و اجرا کرده، با دخالت شدید در امور داخلی چین منافع این کشور را تضعیف و به مردمش اهانت کرده‌اند و روابط چین با آمریکا را به طور جدی مختل نموده‌اند