کمیسیون حقوق بشر: طالبان بر ساحات تسلط شده بر زنان محدودیت وضع کرده اند

کمیسیون حقوق بشر: طالبان بر ساحات تسلط شده بر زنان محدودیت وضع کرده اند
عکس بر گرفته شده از شبکه های اجتماعی

این کمیسیون روز گذشته (چهارشنبه، ۲۳ سرطان) در گزارشی تحت عنوان «تشدید منازعات مسلحانه و افزایش رویدادهای نقض حقوق بشر» گفته است که یافته‌های این کمیسیون نشان میدهد، گروه طالبان، پس از تصرف ولسوالی‌ها، در شماری از ولایت‌ها از جمله فاریاب،‌ قندوز، بدخشان و تخار به اِعمال محدودیت‌های مخالف موازین حقوق بشر و قوانین نافذه کشور اقدام کرده است.

این محدویت‌ها شامل ممنوعیت بیرون شدن زنان از خانه بدون حجاب و محرم شرعی، مسدود کردن مکاتب دخترانه و مکاتب مختلط، ممنوعیت ارائۀ خدمات صحی به زنان بدون محرم، ممنوعیت استفاده از تلویزیون، مجبور کردن آموزگاران و دانش‌آموزان مکاتب به استفاده از لنگی و نتراشیدن ریش است.

در این مورد، یک تن از باشندگان ولسوالی شیرین‌تگاب ولایت فاریاب به ناظران کمیسیون گفته است‌: «پس از این‌که ولسوالی شیرین‌تگاب کاملاً به دست طالبان سقوط کرد، اعضای این گروه برای زنان یک‌سلسله محدودیت‌هایی را وضع نموده و به تمام داکتران، رانندگان ریکشا و دکانداران هشدار داده‌اند که در صورت همکاری با زنان بدون محرم شرعی، مجازات خواهند شد

همچنین، طالبان در ولسوالی‌های کشم،‌ بهارک، جرم، ارگو، خاش، شغنان و اشکاشم با پخش نامه‌های متعددی به زنان اعلام کرده‌اند که بدون محرم شرعی اجازه رفتن به بیرون از خانه را ندارند.

طبق گزارش کمیسیون حقوق بشر، طالبان گفته جوانان باید ریش بگذارند و در نمازهای جماعت حاضر شوند.

این گروه به مساجد نامه فرستاده و از آن‌ها خواسته است، خانواده‌هایی که دو یا سه فرزند دارند، یکی از آن‌ها را شامل صفوف طالبان کنند و نیز مردم مکلف‌اند عشر و زکات خود را در اسرع وقت در اختیار گروه طالبان قرار دهند.

طالبان تاکنون به این گزارش واکنش نشان نداده؛ اما پیشتر وضع محدویت بر آزادی زنان را رد کرده بودند.

برخی ساکنان ولایت‌های تخار و بدخشان در شمال شرق کشور نیز مدعی شده بودند که طالبان گشت‌و‌گذار زنان بدون محرم را ممنوع کرده و قصد دارند دختران جوان و زنان بیوه را به عقد اجباری خودشان درآورند. حقوق بشر اما در مورد نکاح اجباری چیزی نگفته است.

گفتنی است که در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی نیز، زنان به طور گسترده از حقوق اساسی‌شان به شمول تحصیل و کار محروم بودند.