آسترالیا؛ ادامه‌ی خشنونت‌ها و شکنجه‌ی غیر نظامیان در افغانستان نگران کننده است

آسترالیا؛ ادامه‌ی خشنونت‌ها و شکنجه‌ی غیر نظامیان در افغانستان نگران کننده است

وزارت امور خارجه کشور با نشر خبرنامه‌ی می‌گوید که ماریس پین، وزیر خارجه‌ی آسترالیا در یک تماس تلفونی با همتای‌ش محمد حنیف اتمر، از ادامه‌ی خشونت‌ها، کشتار، شکنجه‌ی غیرنظامیان و به خصوص شکنجه‌ی زنان و دختران توسط گروه طالبان در افغانستان  ابراز نگرانی کرده است.

خبرنامه‌ی که امروز (پنج شنبه، ۷ اسد) از سوی وزارت خارجه منتشر شده، نوشته است که وزیر خارجه‌ی آسترالیا از گروه طالبان خواسته تا برای دسترسی به صلح به تعهدات خود پابند باشد.

او همچنین گفته که کشورش قویا حامی صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان است و روی اهیمت مذاکرات صلح افغانستان تأکید می‌کند.

به نقل از خبرنامه‌، دو طرف همچنین توافق کرده‌اند تا روی اقدامات عملی از جمله احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پیگیری قضایا و جرایم جنگی تعدادی از نیروهای ویژه‌ی آسترالیایی در افغانستان با همدیگر کار کنند.

تجدید توافق‌نامه‌ی مشارکت دوجانیه و امضای تفاهم‌نامه‌ی مساعدت‌های توسعه‌ای برای سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴ نیز از مواردی است که دو طرف توافق کرده‌اند تا باهم روی آن‌ها کار کنند.

آسترالیا در حالی از کشتار و شکنجه‌ی غیرنظامیان توسط طالبان ابراز نگرانی می‌کند که این گروه در ماه‌های اخیر به حملاتش در سراسر کشور شدت بخشیده است. طالبان در بیش از دوونیم ماه گذشته، دست‌کم ۱۰۰ ولسوالی را سقوط دادند.

در شماری از این ولسوالی‌ها گزارش شده است که طالبان غیرنظامیان را شکنجه و آنان را تیرباران می‌کنند. قبلا حکومت افغانستان اعلام کرده بود که این گروه بیش از ۱۰۰ نفر از ساکنان ولسوالی اسپین‌بولدک قندهار را تیرباران کرده‌اند.