شانزده میلیون در افغانستان به کرونا مبتلا می شوند

 شانزده میلیون در افغانستان به کرونا مبتلا می شوند

وزیر صحت عامه اعلام کرد که براساس پیش‌بینی سازمان صحی جهان، بیش از ۱۶ میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. طبق این پیش‌بینی از مجموع مبتلایان احتمالی به ویروس کرونا در افغانستان، ۱۱۰ هزار نفر جان خواهند داد.

به گزارش ۸صبح، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، که روز سه‌شنبه، پنجم حمل، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که از ۱۶ میلیون نفر حدود ۸ میلیون نفر آن «اعراض و علایم» ویروس کرونا را نشان می‌دهند. به گفته او، از مجموع کسانی که «اعراض و علایم» ویروس کرونا را نشان خواهند داد، حدود ۷۰۰ هزار نفر نیاز دارند که به شفاخانه‌ها مراجعه‌ کنند.

فیروزالدین فیروز احتمال داد که حدود ۲۱۰ هزار نفر از کسانی که به شفاخانه‌ها مراجعه خواهند کرد، به مراقبت جدی در شفاخانه‌ها نیاز خواهند داشت و حدود ۱۱۰ هزار نفر احتمالاً به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خواهند داد.

او این ارقام و پیش‌بینی سازمان صحی جهان را یک «احتمال» توصیف کرد و در عین حال گفت که این رقم «تکان‌دهنده و هشداردهنده» است، اما او به عنوان یک شخص مسوول برای این‌که مردم و نهادها مبارزه با ویروس کرونا را جدی بگیرند، این مدل را همه‌گانی می‌کند

وزیر صحت عامه افزود در صورتی که مردم همکاری کنند و نهادهای مسوول تدابیر لازم را بگیرند، مدل پیش‌بینی‌ شده سازمان صحی جهان در افغانستان اتفاق نخواهد یافت.

فیروزالدین فیروز اما هشدار داد، در صورتی که از تجمعات جلوگیری نشود و مردم و سایر نهادهای مسوول با وزارت صحت عامه همکاری نکنند، آن‌چه سازمان صحی جهان پیش‌بینی کرده است، در افغانستان اتفاق خواهد افتاد.
وزارت صحت عامه مبارزه با ویروس کرونا را وظیفه جمعی مردم و دولت عنوان می‌کند و بر بسیج و همکاری مردم برای مبارزه با ویروس کرونا تأکید دارد.

فیروزالدین فیروز می‌گوید که وضعیت افغانستان نسبت به سایر کشورهای دچار بیماری کرونا بهتر است، اما به کار مشترک و جدی برای مقابله با شیوع این بیماری هم‌چنان نیاز است. او هشدار داد که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در هفته‌های آینده افزایش پیدا خواهد یافت.

تاکنون ۴۲ نفر به ویروس کرونا در افغانستان مبتلا شناسایی شده‌اند. اکثر بیماران کسانی‌اند که از ایران برگشته‌اند. هم‌چنان دو دیپلمات سفارت‌های مقیم کامل نیز در جمع مبتلایان شامل‌اند

وزیر صحت عامه گفته است که یک دختر خانم در ولایت سمنگان که نامزدش از ایران برگشته و به ویروس کرونا مبتلا بوده‌، نیز به این بیماری مصاب شده است

هم‌چنان افغانستان یک رویداد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را دارد که در ولایت شمالی بلخ ثبت شده است.

طبق اعلام وزارت صحت عامه قرار است قیود روزگردی سر از فردا در شهر هرات وضع شود. هرات در غرب از ولایت‌هایی است که تاکنون بیش‌ترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا را داشته است

این ولایت روزانه شاهد بازگشت هزاران مهاجر افغانستان از ایران است. ویروس کرونا در این ولایت به صورت گسترده شیوع پیدا کرده است.