سه نامزد وزیر برنامه هایشان را در پارلمان ارائه دادند

سه نامزد وزیر برنامه هایشان را در پارلمان ارائه دادند

به گزارش خبرگزاری ندای آگاه، یک ماه پس از معرفی وزیران پیشنهادی به پارلمان، روز گذشته محمد حنیف اتمر نامزد وزیر امور خارجه، عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر مالیه و مسعود اندرابی نامزد وزیر امور داخله کشور برنامه های شان را برای پنج سال آینده به مجای نمایندگان ارائه دادند.

محمد حنیف اتمر، نامزد وزیر امور خارجه، با فهرست کردن بعضی تغییرها و تهدیدات گفت باوجود جنگ و ناامنی در کشور، تلاش های حکومت برای تامین صلح شدت گرفته است.

به گفته آقای اتمر به دلیل جنگ و بحران کرونا اقتصاد کشور نیز دچار رکود شده است وقرار است تا دو ماه آینده تمام کمک های جامعه جهانی که برای چهار سال در نظر گرفته شده بود، به پایان برسد و حکومت افغانستان برای کنفرانس ژنوا در هفته آینده آماده می شود.

وی با ابراز نگرانی افزود، جامعه جهانی برای ادامه کمک‌ها چندین تعیین کرده است و این خطر وجود دارد که جامعه جهانی نتواند به ارائه کمک‌ها ادامه دهد و با ادامه جنگ، بحران کرونا، رکود اقتصادی و احتمال کاهش کمک‌های خارجی، اجماع ملی و بین‌المللی افغانستان نیز در معرض خطر قرار دارد.

حنیف اتمر در مورد سیاست خارجی افغانستان گفت در کنار سایر اصول سیاست خارجی، چهار اصل مطلق در نظر گرفته شده است. او گفت عقاید و احکام دین اسلام در قلب سیاست خارجی افغانستان جای دارد، ماموریت سیاست خارجی این وزارتخانه تحقق منافع ملی کشور است و آب و خاک افغانستان، استقلال و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی تحت هیچ شرایطی مورد «سازش و اهانت» قرار نخواهد گرفت و عزت و وقار افغانستان در سیاست خارجی کشور رعایت و حفظ خواهد شد.

حنیف اتمر پایان جنگ و تامین صلح را هدف اول سیاست خارجی افغانستان خواند و گفت به کشورهای منطقه و جهان اعلام کردیم که جنگ در افغانستان خطری جدی برای منطقه و یگانه راه‌حل آن حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان است. او حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان و تامین صلح را به ‌نفع افغانستان، منطقه و جهان خواند.

اتمر در این راستا افزود افغانستان برای تامین صلح باید حمایت بین‌المللی و متحدان افغانستان از جمله ناتو، اتحادیه اروپا، آمریکا، استرالیا و آلمان را داشته باشد.

به گفته او، منافع جامعه بین‌المللی بدون تامین صلح در افغانستان ممکن نیست. اتمر در ادامه افزود دولت افغانستان صلح را گدایی نمی‌کند بلکه برای تامین صلح، روی منافع مشترک کار می‌کند. حنیف اتمر مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، جرایم سازمان‌یافته، جلوگیری از مهاجرت‌های اجباری و جلوگیری از نقض حقوق بشر را عناصر مشترک افغانستان با کشورهای منطقه و جهان عنوان و تاکید کرد در صورت توافق صلح با طالبان، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای منطقه و جهان باید با حمایت مالی، سیاسی و امنیتی، این صلح را ضمانت کنند.

نامزد وزارت خارجه افغانستان با اشاره به شکنندگی صلح، گفت در صورت توافق صلح با گروه طالبان، حقیقت تلخ این است که تهدید تروریسم بین‌المللی همچنان باقی خواهد ماند. به گفته او، از هر چهار یا پنج نفری که علیه دولت و مردم افغانستان می‌جنگند، یک نفر خارجی است. او گفت قرار نیست دولت افغانستان با این افراد صلح کند و ضمن درخواست همکاری جامعه جهانی در این زمینه، تاکید کرده وگفت مهم‌ترین همکاری حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.

اتمر تصریح کرد که مشکل افغانستان تنها تروریسم نیست بلکه مواد مخدر، قاچاق اسلحه و قاچاق انسان را نیز شامل می‌شود.

مسعود اندرابی، نامزد وزارت امور داخله/کشور، نیز برنامه‌هایش را برای اصلاحات و تقویت پلیس، به مجلس نمایندگان ارائه کرد و در بخش‌هایی از سخنانش گفت گروه طالبان چه در دوره مذاکره با آمریکا و چه در دوره گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی، برای کسب امتیاز بیشتر به جنگ ادامه دادند. به گفته او، نیروهای امنیتی طالبان را در سال گذشته شکست دادند و این گروه به اهدافشان نرسیدند.

عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزارت دارایی افغانستان، گفت مجموع درآمد ملی این کشور تا سال ۲۰۲۵ به ۴۰۰ میلیارد افغانی خواهد رسید که در این صورت، افغانستان از نظر اقتصادی خودکفا خواهد شد و این کشور قادر خواهد بود بودجه عادی بخش امنیتی را تامین کند.

نامزد وزارت مالیه ابراز امیدواری کرد که کشورهای کمک‌کننده بر اساس تعهدهای قبلی، به کمک به افغانستان ادامه دهند. ارغندیوال در ادامه افزود حکومت دو هدف اساسی برای رشد اقتصادی کشور را که عبارت است از مصونیت غذایی و ایجاد اشتغال دنبال می‌کند.

او در ادامه افزود در حال حاضر، بودجه عادی در ادارات دولتی به ‌صورت درست و شفاف هزینه نمی‌شود و وزارت مالیه تلاش می‌کند در چهار سال آینده، بودجه دولت را دقیق و درست تهیه و تدوین کند.

قرار است امروز نیز عباس بصیر نامزد وزیر تحصیلات عالی، اسدالله خالد نامزد وزیر وزارت دفاع و فضل احمد معنوی نامزد وزیر وزارت عدلیه برنامه‌هایشان را برای کسب رای اعتماد، به مجلس ارائه کنند.