طالبان بندر آی خانم را به تصرف خود در آوردند

طالبان بندر آی خانم را به تصرف خود در آوردند

 

بندر آی خانم که از آثار تاریخی مشهور کشور در شمال است، شب گذشته پس از درگیری حدود نیم ساعته به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

به گزارش ندای آگاه به نقل از هشدار، گروه طالبان بیشتر از یک ماه بود برای سقوط دادن بندر آی‌خانم تلاش می‌کرد. این گروه سرانجام ساعت ساعت ۱۲ شب گذشته بر کمیساری پولیس بندر آی‌خانم حمله کرده و پس از نیم ساعت درگیری موفق شدند این بندر را تصرف کنند.

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار می‌گوید: گروه طالبان حوالی ساعت یک شب گذشته با حمله بر این بندر دست یافته و دو سرباز امنیتی را کشته و پنج تن دیگر را با خود برده اند.

به گفته او طالبان در این رویداد چهار عراده رنجر و دو هاموی را به آتش کشیده و دو هاموی، یک رنجر و تمامی تجهیزات دیپوی این بندر را با خود برده اند.

بر بنیاد گزارش های به نشر رسیده، در چند روز اخیر تجهیزات نظامی از قبیل، رنجر، تانک، اسلحه و مهمات به کمیساری بندر آی‌خانم توزیع گردیده بود که شب گذشته در نتیجه درگیری های به دست گروه طالبان افتاده است.

طالبان صبح وقت دوباره بندر ا ترکر کرده اند و تمامی تجهیزات مربوط به پولیس در این منطقه را با خود برده اند. این گروه در پیامی به خبرنگاران گفته اند که در این حمله ده سرباز امنیتی را کشته و ۶ سرباز را همراه با هشت عراده رنجر، سه تانک هاموی و تجهیزات نظامی زیادی با خود برده اند.

بندر آی‌خانم در ولسوالی دشت قلعه تخار از بنادر مهم با کشور تاجیکستان است. این بندر به دلیل این که یکی از منابع خوبی مالی در این ولایت بود، مورد توجه جدی گروه طالبان قرار داشت.

ولسوالی دشت قلعه، حدود بیست روز پیش نیز یک بار به دست طالبان سقوط کرد و این گروه با تصرف مرکز ولسوالی، ساختمان‌های دولتی را به آتش کشیده و تجهیزات موجود در آن را غارت کردند.

باشنده‌گان ولسوالی دشت قلعه نگران وضعیت موجود اند. آنها هشدار می‌دهند که اگر وضعیت به این همین گونه ادامه پیدا کند، هیچ ضمانتی برای این وجود ندارد که این ولسوالی به گونه کامل به دست طالبان سقوط نکند