هشدار بایدن به طالبان، ما می توانیم جدول زمانی خروج از افغانستان را کنار بزنیم

هشدار بایدن به طالبان، ما می توانیم جدول زمانی خروج از افغانستان را کنار بزنیم

هشدار امریکا به طالبان، بایدن گفته است که ما می توانیم جدول زمانی خروج از افغانستان را کنار بزنیم

 آیا امریکای راضی از طالبان توافق نامه‌ی خویش با این گروه را ملغی می کند؟ چی باعث شد که رشته‌ی دوستی تازه پیوند خورده دوباره کنده شود؟ سیاست ایالات متحده در پروسه صلح افغانستان تغییر خواهد کرد؟

زلمی خلیل زاد، فرستاده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان پس از تمدید ماموریت‌اش از سوی جوبایدن رییس جمهوری جدید این کشور، گفت که امریکا از توافق نامه‌ی صلح با گروه طالبان راضی است؛ زیرا طالبان پس از امضای توافق نامه با این کشور هیچ سرباز آنان را نکشته است؛ اما به نظر می رسد سفر های منطقه‌ای رهبران طالبان به مزاج طرف معامله اش(امریکا) خوش نیامده و با شکستن بند درشت توافق نامه که خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، طالبان را گوشمالی دهد.

جوبایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا در اولین بازدیدش از وزارت دفاع این کشور گفته که او می تواند جدول زمانی خروج نیروهای این کشور از افغانستان را کنار بزند.

با آنکه هفته ها از آغاز دور دوم گفت‌وگو های صلح در دوحه می گذرد، دور میز گفت‌وگو همچنان خالی است، طالبان با سفر های منطقه‌ی خواستند به نحوی به جانب امریکا فشار وارد کند و بگوید که اگر این گروه را نا دیده بگیرد می تواند با دشمن های امریکا، دوست خوب شود.

در دو دهه‌ی که امریکا در افغانستان حضور نظامی دارد دولت های این کشور، سیاست‌های دو‌پهلو را در قبال افغانستان بازی کرده، بار ها از خروج نیروهایش از افغانستان سخن گفته اند؛ اما هیچ گاهی به آنچه بیان کرده، صادق نبوده، زیرا سیاست خارجی از ایالات متحده‌ی امریکاست؛ نه از جوبایدن، و یا هر فرد دیگری که به قدرت در این کشور تکیه بزند. دونالد ترمپ، رییس جمهوری پیشین این کشور نیز پس از حدود یک سال گفت‌وگو با گروه طالبان در واکنش به کشته شدن یک سرباز امریکایی در کابل، روند گفت‌وگو با این گروه را متوقف کرد؛ ولی پس از چند ماه این گفت‌وگو ها دوباره از سر گرفته شد و در نهایت دوطرف به یک توافق نامه دست یافتند.

با توجه به اینکه امریکا از جنگ در افغانستان راضی نیست و بارها گفته که می خواهد به طولانی ترین جنگ این کشور پایان دهد، سیاست امریکا خروج از جنگ افغانستان است، هشدار تغییر جدول زمانی خروج نیروهای این کشور از افغانستان، گزینه‌ایست برای هشدار به گروه طالبان تا از سفر های شان به کشور های منطقه‌ی خود داری نمایند.

در نهایت، اگر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در تاریخ مشخص شده توافق نامه‌ نیز صورت نگیرد، توافق نامه میان طالبان و امریکا ملغی نخواهد شد؛ زیرا امریکا نمی خواهد طالبان پرورده در دامن خود را به میدان جنگ بر گرداند و فرصت قدرت نمایی در قلب آسیا را برای رقیب های سیاسی دیرینه اش خالی نماید.  

در طول دو دهه‌ی که آمریکا به افغانستان آمده است هیچگاهی آتش جنگ در این کشور خاموش نبوده، به‌ویژه پس از توافق نامه‌ی صلح میان گروه طالبان و امریکا، تنها قربانی جنگ مردم افغانستان است، با امضای توافق نامه میان دو طرف و آغاز رو در روی گفت‌وگوی های میان افغانان، امید مردم افغانستان به صلح دوحه دوخته شده است که ممکن در درازای چند سال محدود این کشور به یک صلح دست یابد و این بدبختی پایان یابد.