ساعت‌دستی اپل می‌تواند ابتلا به کووید-۱۹ را یک هفته زودتر تشخیص دهد

ساعت‌دستی اپل می‌تواند ابتلا به کووید-۱۹ را یک هفته زودتر تشخیص دهد

محققان در آمریکا در نتیجه‌ی پژوهشی دریافته‌اند که ساعت‌دستی هوشمند اپل می‌تواند یک هفته پیش از بروز علائم بیماری کووید-۱۹، ابتلای فرد به این بیماری را تشخیص دهد.

در این پژوهش که نتایج آن در نشریه علمی «تحقیقات پزشکی» منتشر شده، چند صد عضو کادر درمان در بیمارستان مونت‌سینا در منهتن که از ساعت‌دستی هوشمند اپل استفاده می‌کردند، تحت نظر گرفته شده‌اند.

محققان تغییرات ظریف در ضربان قلب شرکت‌کنندگان در این آزمایش را، که توسط ساعت‌دستی اپل اندازه‌گیری می‌شد، به دقت زیر نظر گرفته و دریافته‌اند حدود یک هفته قبل از این که یکی از این اشخاص بیمار شود، الگوهای مشابهی در بی‌نظمی ضربان قلب تکرار می‌شود.

تشخیص زودهنگام بیماران مبتلا به کووید-۱۹ از روی تغییرات ضربان قلب (HRV) از این جهت مهم است که بیمار در زمانی که به ظاهر بدون علائم است می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند. در نتیجه کادر درمان هرچه سریع‌تر متوجه ظهور بیماری شوند، زودتر می‌توانند از سرایت بیشتر آن جلوگیری کنند.

زهی فیاد، از پزشکان این تحقیق، در این باره در بیانیه‌ای رسانه‌ای گفته است: «نه تنها این فناوری به ما اجازه می‌دهد تا وضعیت سلامتی فرد را ردگیری و پیش‌بینی کنیم، بلکه کمک می‌کند بتوانیم به موقع و از راه دور وارد عمل شده و مداخله‌ای موثر انجام دهیم. امری که برای مبارزه موثر با همه‌گیری ضروری است.»