روند تطبیق واکسین کرونا با حضور مقامات عالی رتبه‌ی کشور آغاز شد

روند تطبیق واکسین کرونا با حضور مقامات عالی رتبه‌ی کشور آغاز شد

لحظات پیش، روند تطبیق واکسین کرونا در کشور رسمن با حضور رییس جمهور غنی، سفیرهند، رؤسای مجلسین و نمایندگان اصحاب رسانه‌ها آغاز شد.

انیسه شهید، گزارش‌گر تلویزیون طلوع به عنوان نخستین فرد این واکسین را دریافت کرد.

رییس‌جمهور غنی آغاز تطبیق واکسین کرونا را یک فرصت خواند و گفت که دولت در تلاش تدارک منابع به‌خاطر تهیه‌ی واکسین برای ۴۰ درصد شهروندان کشور در مرحله‌ی دوم است.

آقای غنی هم‌چنان گفت که خطر کرونا هنوز هم رفع نه‌شده و گونه‌های جدید این ویروس درحال شیوع است. او گفت که همه باید اقدامات احتیاطی را در نظر داشته باشند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه ضمن قدردانی از کمک‌های هند،  گفت که تطبیق آگاهانه‌ی واکسین کرونا یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های این وزارت است. آقای مجروح از مردم خواست که وزارت صحت را در قسمت نظارت دقیق و شفاف تطبیق موثر واکسین کرونا هم‌کاری کنند.

رودرندرا تاندون، سفیر هند در کابل نیز در این مراسم گفت که واکسین کرونای کمک‌شده از سوی کشورش به افغانستان نشان‌دهنده‌ی تلاش هند برای مبارزه با کرونا و ایجاد هم‌بستگی جهانی در این راستا است.

آقای تاندون هم‌چنان گفت که هند بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی واکسین کرونا در جهان است و تا کنون ۲۳ میلیون دوز واکسین را به کشورهای دوست و هم‌کارش کمک کرده است.

سفیر هند در کابل افزود که کشورش آماده است با حکومت و نهادهای صحی افغانستان از نزدیک کار کند تا بتواند به‌عنوان مثال هم‌بستگی جهانی با ویروس کرونا مبارزه کنند.

پیش از این افغانستان ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا از سوی هند دریافت کرده بود. قرار است با این واکسین ۲۵۰ هزار نفر در افغانستان واکسین شوند.

براساس آمار وزارت صحت عامه کشور برای تهیه واکسین برای شهروندان کشور در مجموع ۶۵۳ میلیون دالر نیاز است.

وحید مجروح قبلا گفته بود که از این میان ۱۱۵ میلیون دالر برای تأمین هزینه‌ی ۲۰ درصد واکسین تدارک دیده شده و ۲۱۸ میلیون دالر دیگر برای ۲۰ درصد متباقی نیز در نظر گرفته شده است؛ اما برای ۳۲۰ میلیون دالر باقی‌مانده دولت در تلاش تأمین بودجه است تا بتواند برای تمام مردم افغانستان واکسین تهیه کند.

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت صحت عامه، تا کنون بیش از ۵۵ هزار و ۶۰۰ تن به کرونا مبتلا شده‌اند. ازاین میان، نزدیک به ۴۹ هزار تن به‌بود یافته و بیش از دوهزار و ۴۰۰ تن دیگر جان باخته ‌اند.