رهبر گروه داعش در آلمان به ۱۰سال و شش ماه زندان محکوم شد

رهبر گروه داعش در آلمان به ۱۰سال و شش ماه زندان محکوم شد

براساس حکم دادگاه آلمان، ابو والا، رهبر گروه داعش در آلمان بوده و در زمان فعالیت‌هایش روابط مستقیم با رهبران این گروه داشته است.  به گفته‌ی دادگاه، این مجرم مغز متفکر شبکه اعزام «مجاهدین» داوطلب به سوریه و عراق بوده است.  

حکم دادگاه، ابو والا را به‌عنوان رهبری کاریزماتیک معرفی کرده که زیردستانش از وی حرف‌شنوی داشتند. قدرت او در آلمان آنچنان بالا بود که خلافت خود خوانده داعش در عراق و شام به وی مجوز تصمیم‌گیری شخصی داده بود.

دادگاه آلمان از بررسی‌ها، ابو والا را به جرم عضویت در یک سازمان تروریستی، تامین کننده مالی و کمک به سازماندهی یک عملیات خطرناک در یک زندان به ۱۰ سال و شش ماه حبس محکوم کرده است.

گفته می شود، دست‌کم هشت جوان کم سن و سال از طریق این شبکه به سوریه و عراق منتقل شده‌اند. در حکم دادگاه به ویژه به دو برادر دوقلو اشاره شده که در سال ۲۰۱۵ یک حمله انتحاری خون‌بار را در عراق اجرا کرده بودند.

ابو والا در سال ۲۰۰۱ و به‌ عنوان پناهده وارد خاک آلمان شد. امنیت فدرال آلمان را پس از مدت‌ها تحقیق در سال ۲۰۱۶ وی را بازداشت کرد.

این رهبر قدرتمند در میان ماموران اطلاعاتی آلمان به «خطبه خوان مخفی» مشهور بوده و ویدیو سخنرانی‌های پرشور و محبوبش، هیچگاه تصویر صورت او را نمایان نکرده است.