بلند رفتن تنش‌ها میان روسیه و امریکا در پی تحریم های واشنگتن بر چند مقام مسکو

بلند رفتن تنش‌ها میان روسیه و امریکا در پی تحریم های واشنگتن بر چند مقام مسکو

پس از تصویب تحریم‌های حکومت جدید ایالات متحده امریکا علیه هفت مقام ارشد مسکو، روسیه اکنون امریکا را به اقدام متقابل تهدید کرده و گفته است که با آتش بازی نکند.

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های وضع شده را «حملات خصمانه‌ی ضد روسی» خوانده و آنرا بخشی از «سیاست عاری از منطق و مفهوم آمریکا» توصیف کرده است که به اعتقاد مسکو تنها به تخریب بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور منجر خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه همچنین ضمن متهم کردن واشنگتن به سواستفاده از الکسی ناوالنی برای آنچه دخالت آشکار در امور داخلی این کشور خوانده شده در بیانیه خود تصریح کرده: «ما بر اساس اصل اقدام متقابل به این رویکرد واکنش نشان خواهیم داد.»

دستگاه دیپلماسی کرملین در ادامه ضمن تاکید بر اینکه روسیه قاطعانه از منافع ملی خود دفاع و هرگونه تجاوز را رد خواهد کرد از طرف‌های آمریکایی خواست که با آتش بازی نکنند.

یالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به ماجرای مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی، از منتقدان سرسخت‌ ولادیمیر پوتین هفت، مقام ارشد روسیه را تحریم کرد.

این نخستین تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه در دوره زمامداری جو بایدن بر کاخ سفید است که همواره بر مسائل حقوق بشری به عنوان اولویتی مهم در روابط کشورش با دنیا تاکید کرده است.

حکومت بایدن با استناد به گزارش بخش‌های اطلاعاتی ایالات متحده ادعا کرده که مقام‌های بخش امنیت فدرال روسیه در مسموم کردن الکسی ناوالنی به صورت مستقیم نقش داشته و برای این ‌کار از یک عامل عصبی موسوم به «نوویچوک» استفاده کرده‌اند.

الکساندر بورتنیکف، رئیس سرویس‌های امنیتی فدرال،‌ الکساندر کلاشنیکف، رئیس سازمان زندان‌ها و ایگور کراسنف، دادستان کل روسیه به همراه سرگئی کریِنکو از معتمدان و همکاران نزدیک ولادیمیر پوتین بخشی از مقام‌های ارشد تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا را تشکیل می‌دهند.