اَچین؛ پرورش‌گاهِ ده‌ها انتحاری

اَچین؛ پرورش‌گاهِ ده‌ها انتحاری

کابل – ۲۳ میزان ۱۳۹۷هـ‌خ
گزارش‌گـر: عبدالاحـد "پویا"

در گزارشی که به تازه گی از سوی پیک به نشر رسیده، آمده است که، یک کودک ۱۵ساله‌ی کُنری طالبِ مدرسه‌ی داعش در ولسوالی اَچین ولایت ننگرهار، دولت‌مردان و شهروندان کشور را که زیر پرچم سه‌رنگ زندگی می‌کنند؛ "مرتد" می‌خواند و می‌گوید:   "هرکه مخالف ماست، مرگ‌اش رواست."

به‌دلیلِ خطرهای احتمالی از هردو طرف (دولت و گروه موسوم به داعش) نام خودرا مستعار، احمد معرفی کرد و نخواست که از مکان بودوباش و نشانی مدرسه‌اش دراین گزارش ذکر شود. 

او کم‌تراز یک سال پیش به‌خواست خود و بدون اجازه‌ی خانواده‌اش، به‌یکی ازاین مدرسه‌ها پیوسته و افزون‌بر آموزش‌های دینی (وهابیت)، با چندین نوع جنگ‌افزار سُبک هم بَلد شده‌است.

احمد می‌افزاید که دراین مدرسه، نزدیک به یک‌صد تن از هم‌سن وسالان‌اش ازسوی آموزگاران داخلی و خارجی تدریس می‌شوند و هرکدام پس‌از تکمیل آموزش‌های دوساله، به‌هدف آن‌چه ازسوی آموزگاران‌شان تلقین شده (استقرار خلافت اسلامی)، آماده‌ی هرگونه فداکاری و شهادت خواهند شد.

او با جمله‌های کوتاه و لهجه‌ی محلی مانند یک مذهبی افراطی حرف می‌زند و می‌گوید که درهمین یک سال پسین، چندین تن از هم‌سن وسالان‌اش به جنگ رودررو و حمله‌های انتحاری رفته‌اند و برنگشته‌اند.

مثلِ این‌که ترسان شده باشد، از ادامه‌ی گفت‌وگو با خبرنگار پَیک معذرت می‌خواهد و می‌گوید که درصورت آگاه‌شدنِ آموزگاران‌اش از این دیدار و گفت‌وگو، مجازات خواهد شد.  

یافته‌های پَیک نیز به‌این بسنده نمی‌شود. منابع مردمی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار که به‌دلیل تهدیدهای احتمالی نمی‌خواهند هویت شان فاش گردد، از حضور صدها کودکِ ده تا شانزده ساله‌ی دیگر، (بینِ ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک دختر و پسر) در ولسوالی‌های اچین، هسکه‌مینه و پچیراگام زیر آموزش و پرورش گروه داعش سخن می‌زنند.

این منابع ادعا می‌کنند که هرچند بیش‌ترین کودکان در این مدرسه‌ها از ولایت‌ها و مناطق دیگر (کُنر، لغمان، جوزجان و حتا پاکستانی و چیچنی ...) هستند؛ اما تبلیغات و آموزش‌های مذهبی (سلفی و افراطی) ازطریق مدرسه و رسانه، ازسوی جنگ‌جویانِ داعش بالای روحیه‌ی دیگر کودکان محل‌شان نیز تأثیر سوء گذاشته، چنان‌که برخی ازین کودکان‌هم به‌گونه‌ی داوطلبانه با این گروه می‌پیوندند.

برخی‌از اعضای شورای ولایتی ننگرهار نیز، مُهر تأیید بر ادعای باشنده‌های اَچین می‌گذارند و می‌گویند که تهدیدهای روزافزونِ توأم با حمله‌های هراس‌افگنانه‌ی گروه داعش دراین ولایت سبب شده تا نیمی‌از باشنده‌های این ولایت به‌دلیل همین وضعیت، از رفتنِ فرزندان شان به مکتب مانع شوند.

عبیدالله شینواری معاون شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید که در دو سه سالِ پسین، حضور و فعالیت گروه داعش در مناطق مختلف این ولایت، بیش‌تراز هربخش دیگر ضربه‌ی سنگینی بر معارف وارد کرده‌است؛ چنان‌که ده‌ها مکتب دولتی در مناطق زیرحاکمیت این گروه به‌روی صدها کودک مکتبی بسته مانده‌اند.

مسوولان معارف این ولایت نیز، مدعی‌اند که دستِ‌کم‌ ۶۵ درصد از مکتب‌ها، از اثر تهدیدها و فعالیت گروه موسوم به داعش در ولسوالی اچین، تخریب شده‌اند.

آصف شینواری سخن‌گوی ریاست معارف ننگرهار نیز، می‌پذیرد که از جمله ۴۵ هزار دانش‌آموز، بیش‌وکم پنج‌صد تن در ولسوالی اَچین به‌دلیلِ همین تهدیدهای گروه داعش، از رفتن به مکتب محروم‌اند.

اما منابع مردمی، این محرومیت را چندین‌برابر از آن‌چه می‌دانند که مسوولان معارف این ولایت ادعا می‌کنند.

آموزش‌های دو مرحله‌یی

بربنیاد معلومات از کودکان شامل مدرسه و باشنده‌های محل در ولسوالی اَچین، بیش‌ترین جنگ‌جویان داعش که در حمله‌های انتحاری و حرکت‌های هراس‌افگنی سهم می‌گیرند، همین کودکانی هستند که از سنین مختلف (بالاتراز ده سال) شامل مدرسه‌های مربوط به‌این گروه می‌شوند. این کودکان پس از یک سال آموزش‌های دینی و عقیدتی، در مدت یک سال دیگر آموزش‌های جنگی و نظامی (استفاده از کلاشینکوف، تفنگ‌چه، بم دستی، ماین‌گذاری و انتحاری) را فرا می‌گیرند و پس از دوسال آموزش دینی و نظامی، آماده به جنگ رویاروی و حمله‌های انتحاری می‌شوند. 

همچنان بربنیاد معلومات یک سایت انترنتی (مجله آلامتو)؛ گروه داعش در مناطق تحت حاکمیت و مدرسه‌های شان، تلاش می‌کند با استفاده از بازی و سرگرمی نیز، کودکان و نوجوانان را به‌صفوف خود جذب کند، تا به‌آسانی بتواند پس‌از آموزش و شست‌وشوی مغزی، آنان را به حمله‌های انتحاری و تخریبی بگمارند.  

یافته‌های پَیک از منابع مردمی در ولسوالی اچین، بیان‌گر این‌است که بیش‌ترین حمله‌های مرگبار انتحاری و انفجاری سال روان در ولایت ننگرهار، توسط همین جنگ‌جویانی انجام شده که از کودکی زیر نظر آموزگاران داخلی و خارجی و جنگ‌جویانِ داعش، آموزش و پرورش یافته بودند.

هرچند ولایت ننگرهار در سال روان، گواه بیش‌ترین روی‌دادهای مرگبار هراس‌افگنی در مقایسه با سایر ولایت‌های کشور بوده؛ اما دراین گزارش، به چند روی‌داد هراس‌افگنانه‌ای اشاره شده که به‌نقل از منابع مردمی توسط ۱۸تن از نوجوانانِ همین مدرسه‌های داعش مستقر در ولسوالی‌های اچین، هسکه‌مینه و پچیراگام این ولایت انجام شده و از رسانه‌های ملی و بین‌المللی نیز گزارش شده‌اند، دراین‌جا فهرست شده‌اند.

تاریخ

تعداد مهاجمان

سِن مهاجمان

روی‌داد

تلفات

۱۳/۵/۲۰۱۸

۸

۱۶ تا ۲۰

حمله بر مستوفیت ننګرهار

۱۰ کشته و ۴۵ زخمی

۱۶/۶/۲۰۱۸

۱

۱۹

حمله بر آتش‌بس دولت وطالبان

۲۰ کشته و ۱۶ زخمی

۱۷/۶/۲۰۱۸

۱

۲۰

حمله بر نزدیک مقام ولایات

۲۵ کشته و ۶۰ زخمی

۱/۷/۲۰۱۸

۱

۲۲

حمله بر مراسم کمپاین هندوها

۱۲ کشته و ۱۰ زخمی

۱۰/۷/۲۰۱۸

۳

۱۹ و ۲۰

حمله بر مدیریت معارف

۱۰ کشته و ۱۵ زخمی

۲۸/۷/۲۰۱۸

۲

۱۸

حمله بر مرکز قابله ها

۴ کشته و ۳ زخمی

۳۰/۷/۲۰۱۸

۱

۱۸

حمله بر حاجی حیات الله

۱ کشته و ۲ زخمی

۵/۸/۲۰۱۸

۱

۱۸

حمله بر چک پاینت بهسود

۲ کشته و ۵ زخمی

این روی‌دادها بیش‌تراز دوصد کشته‌وزخمی برجا گذاشته و این تلفات مشمول‌بر تلفات ناشی‌از عملیات‌ها و بمباردمان‌های نیروهای دولت در سال روان، ولایت ننگرهار را در صدر آمار تلفات ملکی قرار داده‌است.

احمد نیز که یکی از صدها کودکِ  پرورش‌یافته‌ی داعش است، همه‌ی مخالفان خلافت اسلامی را، دشمن خطاب می‌کند و می‌گوید که پس‌از تکمیل نمودنِ آموزش‌های نظامی، حتمن به جنگ خواهد رفت.

این گفته‌ها، بیان‌گر این‌است که دستِ‌کم دوسال زمان می‌برَد تا یک کودک زیر هژده‌سال با فراگیری آموزه‌های مذهبی افراطی و هراس‌افگنی، به‌صفوف جنگ‌جویان داعش اضافه شود.

آموزه‌های که به‌باور برخی‌از عالمان دین، هیچ‌گونه مشروعیت و جواز حقوقی و قانونی ندارد.

مفتی شمس‌رحمان فروتن عالم دین و معاون پیشین شورای علمای افغانستان می‌گوید که هرگاه دختر یا پسری‌که سن قانونی (۱۸ سال) را تکمیل نه‌کرده باشد، حتا مکلف به رعایت احکام شریعت اسلام و انجام روزه و نماز نیستند و به‌همین دلیل‌است که استخدام کودکان در کارهای شاق و اجباری و حتا جهاد نیز، جواز ندارد. آقای فروتن از یک حدیث پیغمبر محمد(ص) چنین روایت می‌کند:

"شماری از صحابه کرام که می‌خواستند در جنگ اشتراک کنند؛ اما پیغمبر(ص) به‌دلیل این‌که سِن شرعی و قانونی خودرا تکمیل نکرده بودند، از اشتراک شان در جهاد ممانعت کرد و گفت که آن‌ها تاهنوز جوان نه‌شده‌اند."

این عالم دین می‌افزاید که درحال‌حاضر، حضور و فعالیت کودکان در صفوف گروه‌های افراطی و هراس‌افگن زیرنام جهاد و آن‌هم در کشور و جغرافیایی‌که بیش‌تراز ۹۹درصد جمعیت آن مسلمان هستند، به‌جز بدنام کردنِ دین اسلام و استفاده‌ی سوء از نام و جای‌گاه اسلام، هدف دیگری در قبال نداشته و برعکس، یک عملِ غیرشرعی و غیرقانونی از دیدگاه دین مقدس اسلام است و بس.

باتوجه به‌این همه فعالیت‌ها و استفاده‌ی سوء از کودکان برای اهداف تخریب‌کارانه، منابع مردمی در ولسوالی اچین به‌این باوراند که نبود مکتب و حاکمیت دولت دراین مناطق، نه‌تنها سبب شده تا زمینه‌های تبلیغ و ترویج افراط‌گرایی و هراس‌افگنی درمیان مردم به‌ویژه کودکان رُشد نماید، بل‌که باعث روآوردنِ بسیاری از کودکان به‌سوی همین مدرسه‌ها نیز شده‌است.

هرچند مسوولانِ محلی در ولایت ننگرهار، تأثیرگذاری حضور و فعالیت گروه موسوم به داعش را در مناطق مختلف این ولایت، به‌دیده‌ی شک و ناچیز می‌نگرند؛ اما به‌باور یک روان‌شناس، این فعالیت‌ها می‌تواند دورنمای خطرناکی را برای نسل امروز و فردای کشور رقم بزند.

شرف‌الدین عظیمی روان‌شناس و استاد دانشگاه در کابل می‌گوید که هدف از چنین آموزش‌ها بیش‌تراز هرچیز دیگر، کشتار انسان‌هاست و در جامعه‌ی که فقراقتصادی، خشونت و فقرجنسی روبه‌افزایش باشد؛ گروه‌های هراس‌افگن و تبه‌‌کار به‌آسانی می‌توانند ازمیان نسل امروز سربازگیری کنند.

آموزش ویژه، چاره‌ی ممکن

با‌آن‌که مسوولان محلی در ولایت ننگرهار، حضور و فعالیت گروه موسوم به داعش را در مناطق مختلف این ولایت می‌پذیرند؛ اما برخلاف نگرانی‌های منابع مردمی، از کمیت و شکست جنگ‌جویان این گروه در برایر حاکمیت دولت سخن می‌زنند.

مل‌پاسوال غلام سنایی ستانکزی فرمانده پولیس ولایت ننگرهار، می‌پذیرد که حتا شماری‌از افراد گروه داعش را در پیوند به اختطاف کودکان ده تا پانزده سال برای آموزش‌های انتحاری در مربوطات این ولایت بازداشت کرده‌آند؛ اما برخلاف گفته‌های "احمد" و دیگر منابع مردمی ولسوالی اچین، تأکید می‌کند که شمار کودکان شامل مدرسه‌های داعش در ولسوالی‌های اچین، دِه بالا و خوگیانی، تا بیست تن‌همر نمی‌رسند.

هم‌چنان داده‌های معلوماتی وزارت عدلیه کشور، نشان می‌دهد که هم‌اکنون ۱۳۵ کودک زیر هژده سال به‌اتهام جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی در مرکز تربیت و اصلاح اطفال تحت حجز قرار دارند که ازین میان، تنها ده تن آن‌ها مشمول یک دختر به‌اتهام عضویت در گروه داعش و باقی به‌اتهام ترور، انتحار، انفجار و برخوردهای مسلحانه در بند به‌سر می‌برند.

بربنیاد این داده‌ها، ننگرهار دومین ولایتی پس‌از کابل است که بیش‌ترین کودکان زیر هژده سال متهم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی را با خود دارد؛ اما داده‌های پنج ماه نخست سال روان خورشیدی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، دستِ‌کم سه برابر کاهش را در ولایت ننگرهار نشان می‌دهد.

بااین‌همه برخی‌از آگاهان مسایل سیاسی و اجتماعی، حکومت را برای جلوگیری از افزایش و گرایش کودکان به گروه‌های هراس‌افگن، مسوول خوانده و ادامه‌ی این وضعیت را نگران کننده می‌دانند. به‌باور آقای عظیمی روان‌شناس، افزون‌براین‌که کودکانِ پرورش‌یافته‌ی گروه داعش، به یک نیروی خطرناک ویران‌گر مبدل شده‌اند؛ زمینه‌ی برگشت آن‌ها به حالت ابتدایی و طبیعی نیز ممکن‌است و دولت باید دراین زمینه با گماشتنِ افراد متخصص در نهادهای مسوول، دست به‌کار شود.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نیز، شمولیت کودکان در درگیری‌های مسلحانه را جنایت جنگی خوانده و از عضویت روزافزون کودکان به‌گروه‌های هراس‌افگن، اظهار نگرانی می‌کند.

بلال صدیقی سخن‌گوی این کمیسیون، میتود آموزش و نحوه پرورش کودکان در مرکزهای تربیت اصلاح اطفال را قناعت‌بخش نمی‌داند و می‌گوید که برای این کودکان باید، آموزگاران روان‌شناس استخدام شوند.

بااین‌حال ریاست عمومی مراکز اصلاح و تربیت اطفال وزارت عدلیه کشور، افزایش جرایم امنیت داخلی و خارجی کودکان را یک مشکل جدی پنداشته و درنظر دارد تا یک مرکز واحد تربیت اصلاح اطفال را برای متهمان جرایم امنیت داخلی و خارجی ایجاد کند و با راه‌اندازی برنامه‌های ویژه (روان‌درمانی، آموزش‌های عقیدتی و فکری، ورزشی، تفریحی و برنامه‌های آموزشی مطابق نصاب معارف کشور) از گرایش دوباره‌ی کودکان به صفوف مخالفان مسلح و اعمال تخریب‌کارانه جلوگیری شود.

بربنیاد معلومات این نهاد که به ایمیل خبرنگار پَیک رسیده، تدارک زمین و آغاز پروژه‌ی مرکز واحد تربیت و آموزش ویژه‌ی کودکان متهم به جرایم امنیت داخلی و خارجی، ازسوی رهبری حکومت زیرکار است. 

اما این‌که حکومت از چگونگی فعالیت و شمار کودکانِ زیرآموزش و پرورش داعش در ننگرهار چه می‌داند و چه برنامه‌هایی روی‌دست خواهد داشت؛ باتماس‌های پَی‌گیر و ارائه‌ی نامه‌ی رسمی به ریاست عمومی امنیت ملی، هیچ پاسخی ازجانب این نهاد دریافت نه‌شد.