افزایش نگرانی‌ها از مسدود بودن شاهراه هرات-اسلام قلعه و تورغندی

افزایش نگرانی‌ها از مسدود بودن شاهراه هرات-اسلام قلعه و تورغندی

مسئولان اتاق تجارت و صنایع ولایت هرات طی نشست خبری امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ حمل) نگرانی شان را از وضعیت بخش صنعت و تجارت در این ولایت به ویژه مسدود بودن شاهراه هرات – اسلام قلعه و تورغندی ابراز داشتند.

حمیدالله خادم ریس اتاق صنایع و معادن هرات در این نشست گفت، از چندی بدینسو معترضین به دلیل بی توجهی دولت به خواسته های شان شاهراه هرات – اسلام قلعه و تورغندی را به رسم اعتراض مسدود ساختند.

آقای خادم افزود: «اگر دولت به خواسته‌های معترضین و مال باختگان توجه نکند ضربه مهلکی بر پیکر صنعت و تجارت هرات وارد خواهد شد».

خادم افزود، با گذشت دو ماه از "فاجعه آتش سوزی گمرک اسلام قلعه" تا هنوز دولت هیچ گامی در قسمت جبران خساره صنعت کاران بر نداشته است.

به گفته ریس اتاق صنایع و معادن هرات اکثریت کارخانه های شهرک صنعتی هرات در حال حاضر از فعالیت باز مانده و هزاران کارمند و کارگر  بیکار شده است.

 وی از مسئولان محلی و حکومت مرکزی خواست تا به چالش های سکتور صنعت توجه کند.

مسئولان اتاق صنایع و معادن هرات تاکید دارند در صورت تداوم بی توجهی به چالش های سکتور صنعت و تجارت، فقر اقتصادی آن هم در آستانه ماه رمضان و گسترش موج تازه ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.

در همین حال مسئولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات نیز مسدود بودن شاهراه هرات اسلام قلعه را بر فعالیت های تجارت نگران کننده میدانند و از دولت میخواهند تا به خواسته های معترضین توجه نمایند.

هرات به عنوان قطب اقتصادی افغانستان شناخته میشود. وجود شهرک صنعتی و فعالیت صدها شرکت در سال های اخیر باعث افزایش تولیدات داخلی شده است؛ اما وجود فساد در گمرکات و کم توجهی به چالش‌های صنعت کاران در سال‌های اخیر نگرانی جدی سکتور خصوصی را بر انگیخته است.

 

بیشتر از دوماه میشود که آتش سوزی گسترده درگمرک اسلام قلعه هرات بوقوع پیوست که در آن ۱۳۰۰ موتر نوع تانکر، تیلر که مواد سوختی و کالاهای تجار را حمل می‌کرد به آتش کشیده شد!