مذاکرات سری هند و پاکستان در دوبی

مذاکرات سری هند و پاکستان در دوبی

مقامات ارشد استخباراتی هند و پاکستان در ماه جنوری سال جاری در یک تلاش جدید برای کاهش تنش‌های نظامی در منطقه‌ی مورد مناقشه‌ی کشمیر، در دوبی گفت‌وگوهای سری انجام داده اند.

به نقل از صدای آمریکا، مقامات آگاه از این گفت‌وگوها گفته اند، مقام‌های اداره‌ی جاسوسی خارجی هند و اداره‌ی استخبارات پاکستان برای شرکت در جلسه‌ای که توسط دولت امارات متحده‌ی عرب تسهیل شده بود، به دوبی سفر کرده‌اند.

هرچند وزارت خارجه‌ی هند و اداره‌ی استخبارات پاکستان در مورد اظهار نظر نکرده اند؛ اما عایشه صدیقه، تحلیلگر ارشد دفاعی پاکستان گفته است او معتقد است که مقامات استخباراتی هند و پاکستان در چند ماه گذشته بارها در یک کشور سومی باهم دیدار کرده‌اند.

خانم صدیقه گفته است «من فکر می‌کنم جلساتی در تایلند، دوبی و لندن بین بلندرتبه‌ترین افراد( هند و پاکستان) برگزار شده است.

روابط بین هند و پاکستان پس از بم گذاری انتحاری کاروان نظامی هند در کشمیر در سال ۲۰۱۹ که تندروان مستقر در پاکستان به‌حیث عاملین آن ردیابی شدند، همواره پرتنش بوده است.

نرندرا مودی، صدراعظم هند در همان سال حق نیمه خودمختاری وامتیازات ویژه‌ای را که برای کشمیر قایل شده بود، لغو کرد. این اقدام هند واکنش شدید مقام‌های پاکستانی را در پی داشت و باعث کاهش روابط دپلوماتیک و تعلیق تجارت دوجانبه شد.

اما دو دولت اخیراً راه‌های دیگر دپلوماسی را به هدف دستیابی به یک نقشه‌ی راهی برای عادی سازی روابط باز کرده اند.

هند و پاکستان هر دو بخش‌هایی از کشمیر را کنترول می‌کنند، اما هر دو ادعا مالکیت کامل آنرا دارند.

پس از جلسه ماه جنوری، نظامیان هردو کشور به تاریخ ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ با نشر بیانیهٔ مشترک و نادر در امتداد مرزهای مورد مناقشهٔ کشمیر اعلام آتش بس کردند؛ جاییکه هر دو کشور صد هابار در ماه‌های اخیر بر روی یکدیگر آتش گشوده بودند.

در همین حال ماه گذشته قمر جاوید باجوه، لوی درستیز اردوی پاکستان از هر دو کشور خواست تا "گذشته را دفن کنند" و به سوی همکاری با همدیگر گام بردارند.