امریکا: ۳۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

امریکا: ۳۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

وزارت خارجه امریکا شامگاه روز گذشته (چهارشنبه، ۱ ثور)  اعلام کرد که حدود ۳۰۰ میلوین دالر را در بخش‌های غیر نظامی به افغانستان می‌کند.

آنتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا ناوقت شام گذشته در تویتی نوشت، این کمک مالی افزون بر کمک‌های دیگر امریکا به افغانستان، از سوی اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا برای افغانستان و  (USAID) وزارت خارجه‌ صورت می‌گیرد.

بلینکین افزوده است که این بسته‌ی کمک ۳۰۰ میلیون دالری امریکا بر حفظ دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در افغانستان تمرکز دارد.

پیش ازین جو بایدن، رییس جمهور امریکا گفته بود که پس از خروج نیروهای کشورش، کمک های دیپلماتیک و بشری به افغانستان ادامه خواهد داشت.

همچنان به‌دنبال آن، آنتونی بلینکن در جریان سفرش به کابل و در دیدار با مقام‌های افغان از جمله رییس‌جمهور غنی گفت که امریکا به حمایت‌های دیپلماتیک و بشردوستانه‌ی خود را از افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور ادامه می‌دهد.

برنامه خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان، در تاریخ ۲۵ حمل اعلام شد. براساس این برنامه، تمامی نظامیان امریکایی در ۱۱ سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک خواهند کرد. خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در ۲۰ سالگی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود.

همزمان با اعلام برنامه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت که خروج نیروهای ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد. او تأکید کرد که ناتو و امریکا از افغانستان همزمان خارج می‌شوند.