نخستین رادیو خصوصی ویژه زنان در ولایت فراه راه اندازی شد

 نخستین رادیو خصوصی ویژه زنان در ولایت فراه راه اندازی شد


نخستین رادیو خصوصی (صدای زن) روی موج نشراتی اف ام  ۹۹.۶در ولایت فراه راه اندازی شد. این رادیو بشمول مرکز چندین ولسوالی را در این ولایت تحت شعاع قرار داده و روزانه ۱۶ ساعت نشرات خواهد داشت.

مسوولان این رادیو می گویند؛ صدای زن در راستای تحقق بخشیدن خواسته های زنان در این ولایت به هزینه شخصی راه اندازی شده است.

زبیده نصری، صاحب امتیاز رادیو صدای زن گفت که این که این رسانه روز گذشته نیز نشرات داشت و امروز رسمأ راه اندازی و به فعالیت آغاز کرد.

به گفته‌ی خانم نصری، صدای زن با تمرکز بر برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به ویژه امور و مسائل مربوط به زنان آغاز به کار کرده است و در حال حاضر برنامه‌های آن تا شعاع ۴۰ کیلومترمربع از جمله در شهر فراه و ولسوالی‌های بالابلوک، پشت رود و خاک سفید قابل دسترس است.

حفیظ‌ الله نورزاد، خبرنگار ولایتی ندای آگاه و نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در فراه گفت، افزون بر رادیو صدای زن، رادیو دیگری به نام "نوای زن" نیز در فراه تأسیس شده است و قرار است به زودی به شکل رسمی راه اندازی شود.

نورزاد همچنا افزود، در کنار مشکلات امنیتی و محدودیت دسترسی به اطلاعات، رسانه‌ها در فراه با نبود برق شهری و نرخ بالای تولید برق با جنراتور، مواجه هستند.

نورزاد ابراز امیدواری کرد حکومت افغانستان مسائل امنیتی و محدودیت در دسترسی به اطلاعات را جدی بگیرد و در بخش اقتصادی نیز حکومت و نهادهای غیردولتی حداقل از طریق سپردن اعلان های تجارتی، زمینه فعالیت بهتر رسانه‌های محلی را فراهم سازند.

درهمین حال احمد قریشی، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" درحالی که مشکلات و چالش های زیادی به ویژه امنیتی و اقتصادی فرا راه رسانه‌ها در کشور می باشد و عرصه را برای کار رسانه‌ای تنگ کرده است، راه اندازی رادیو صدای زن در فراه یک گام مهم و حیاتی در زمینه حق آزادی بیان و گردش آزادانه اطلاعات در این ولایت است و ما از آن استقبال می کنیم.

به گفته رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، حکومت و به ویژه اداره محلی ولایت فراه مطابق با قوانین مرتبط به ویژه قانون رسانه های همگانی مکلف است که از رسانه‌ها و خبرنگاران حمایت کند تا آن‌ها بتوانند نقش خود را در کمک و تقویت یک جامعه باز که صدای همه در آن شنیده می‌شود به خوبی ایفا کنند

در حال حاضر در کنار رادیو و تلویزیون ملی(دولتی) شش رادیو خصوصی و یک تلویزیون خصوصی در فراه در ولایت فراه فعالیت دارند.