برنامه دسترخوان ملی از سوی طالبان در لوگر متوقف شد

برنامه دسترخوان ملی از سوی طالبان در لوگر متوقف شد

مسوولان محلی در ولایت لوگر می گویند که طالبان مسلح در شهر پل‌علم، مرکز این ولایت و شماری از ولسوالی‌های آن روند توزیع کمک از طریق برنامۀ دسترخوان ملی به خانواده‌های بی‌بضاعت را متوقف کرده‌اند.

عبدالقیوم رحیمی والی ولایت لوگر می‌گوید: «برنامۀ دسترخوان ملی دراین ولایت از سوی طالبان متوقف شده است زیرا طالبان مسلح شوراها را تهدید کرده‌اند تا پول‌های کمکی را نگیرند پول در حساب بانکی مانده، این پول باید به جیب مردم برود و با این پول باید برای مردم مواد غذایی خریده شود»

والی لوگر می‌افزاید که تلاش‌ها برای از سرگیری روند توزیع کمک از طریق برنامۀ دسترخوان ملی جریان دارد تا کمک‌های ضروری در اختیار افراد بی‌بضاعت قرار گیرد.

محمداصغر زازی، رئیس انکشاف دهات لوگر نیز گفته‌های والی این ولایت را تأیید می‌کند و می‌گوید که برنامۀ دسترخوان ملی در این ولایت از سوی طالبان متوقف شده است.

از سوی هم، خانواده‌های فقیر و نیازمند در چندین ولسوالی و شهر پل‌علم از طالبان مسلح می‌خواهند که اجازه دهند این برنامه عملی شود آنان می‌افزایند که هم‌اکنون هزاران خانواده در ولایت لوگر به دلیل مشکلات گوناگون نیاز به کمک فوری دارند.

ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان می‌گوید، برنامۀ دسترخوان ملی به دلیل فساد گستردۀ کارمندان دولتی متوقف شده است و این کمک‌ها به افراد و خانواده‌های نیازمند توزیع نمی‌شود.

برنامۀ دسترخوان ملی با فرمان رئیس‌جمهور غنی حدود دو ماه پیش آغاز شد و قرار بود به شمول پل‌علم، به ۳۲ هزار خانوادۀ بی‌بضاعت در لوگر به ارزش حدود ۱۰۰ میلیون افغانی کمک‌های غذایی و غیرغذایی توزیع شود.