کمیسیون حقوق بشر در پیوند به تصمیم وزارت معارف واکنش نشان داد

کمیسیون حقوق بشر در پیوند به تصمیم وزارت معارف واکنش نشان داد

 

کمیسیون حقوق بشر در مورد ممنوعیت ترانه‌خوانی دختران بالای سن 12 سال واکنش نشان داده و این تصمیم را خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان خوانده است.

در بیانیه این کمیسیون که امروز (پنج شنبه، 21 حوت) منتشر شد، آمده است که حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همه کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است.

کمیسیون حقوق بشر گفته که همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق خویش به صورت مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.

این کمیسیون تاکید کرده که ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل، است.

طبق تصمیم ریاست معارف کابل، از این پس دختران دانش‌آموز که سن شان بالاتر از ۱۲ سال باشد، حق اجرای ترانه در مجالس و مراسم عمومی را ندارند. این تصمیم وزارت معارف با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است.

نجیبه آرین؛ سخنگوی وزارت معارف به رسانه‌ها گفته است که این تصمیم بر اساس تقاضای مکرر دانش‌آموزان، والدین و مجلس سنا گرفته شده است.

به گفته‌ی خانم آرین، دختران بالای ۱۲ سال به دلیل حجم و فشار درس‌هایشان دیگر حق ندارند در مراسم ترانه خوانی شرکت نمایند.